Най-проспериращите държави в света
За трета поредна година Индексът на просперитета на Legatum за 2023 г. установява, че просперитетът продължава да намалява по целия свят, като основната причина е общата тенденция към влошаване на институциите и демократичните процеси. Тази година, анализът на индекса ни показва как основните нужди на хората се задоволяват повече от всякога, но в същото време се разкрива неизползваният потенциал на най-слабо проспериращите страни в света.
На най-елементарно ниво, животът на хората продължава да се подобрява по света. През последното десетилетие, дори най-малко проспериращите страни са отбелязали напредък в области като хранене, основни услуги, подслон, свързаност и защита. Образованието също е претърпяло значително подобрение в световен мащаб, а здравето продължава да се подобрява и смъртността се е намалила драстично, дори след предизвикателствата, предизвикани от пандемията.
Въпреки този напредък, най-малко проспериращите страни в света имат огромен потенциал, който не се реализира. Само четири държави успяха да се издигнат от тази група през последните 10 години. Извън областите, които могат да се подобрят с технологични иновации и основни интервенции, просперитетът в тези страни продължава да отстъпва. В 6 от 12 ключови области, най-ниските 40 държави са се влошили, докато останалият свят се е подобрил. Най-голямата пречка за тях е влошаването на институциите и икономиките им.
През последните 10 години видяхме редица статистически промени:
Процентът на хората, живеещи с по-малко от 5,50 долара на ден, намаля от 57% на 47% в световен мащаб и дори наполовина в Източна Азия и Тихия океан.
Процентът на децата, завършващи прогимназиален етап, се повиши от 74% на 80%, като в Централна и Южна Азия достигна 79%.
Смъртността при деца под пет години спадна от 37 смъртни случая на 26 смъртни случая на 1000 деца и в Субсахарска Африка от 98 смъртни случая на 71 смъртни случая на 1000 деца.
Крехките демокрации и ограничаването на гражданските свободи са глобални тенденции, като дори в страните, които провеждат избори, демократичните практики се влошават. Ограниченията на изпълнителната власт стават по-слаби във всички региони, освен в Западна Европа, и този тревожен тренд може да засегне демократичните ценности по света.
Това са десетте най-проспериращите държави в света за 2023 година: Дания, Швеция, Норвегия, Финландия, Швейцария, Нидерландия, Люксембург, Исландия, Германия и Нова Зеландия.
И така, въпреки някои светли точки в подобрението условия за живот и основните нужди на хората, трябва да обърнем внимание на растящите предизвикателства пред най-малко проспериращите страни и да работим за подобрение на институциите и демократичните практики, за да се реализира техният истински потенциал за просперитет.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Грабни сега удобно мъжко бельо от онлайн магазин Stasymo.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab