Най-големите производители на тютюн в света
Във връзка със Световния ден без тютюн през 2023 година, високопоставени представители на Световната здравна организация и Организацията на обединените нации за храните и земеделието призовават правителствата по света да преразгледат субсидиите, които предоставят на тютюневите ферми, и да насочат подкрепата си към по-устойчиви култури, които ще помогнат за подобряване на продоволствената сигурност и храненето.
Годишно, тютюнът е отговорен за около 8 милиона смъртни случая, според данни на СЗО. Въпреки това, правителствата продължават да предоставят милиони долари в субсидии на тютюневите производители. Генералният директор на СЗО, д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, отбеляза, че като изберем да отглеждаме храна вместо тютюн, ние поставяме здравето, екосистемите и продоволствената сигурност на преден план.
Според оценките на Организацията на обединените нации за храните и земеделието (ФАО), през 2021 година над 768 милиона души по света са били недохранени, в сравнение с 618 милиона през 2019 година. Глобалната продоволствена криза е била още по-усилена от пандемията от Covid-19 и войната в Украйна, която временно прекъсна доставките от две от най-големите производителки на зърно в света.
„Тютюнът представлява не само заплаха за продоволствената сигурност, но и за здравето като цяло, включително здравето на самите тютюнопроизводители“, каза д-р Рюдигер Креч, директор в СЗО. Фермерите, занимаващи се с отглеждането на тютюн, са изложени на постоянен риск от вредните последици на химическите пестициди, тютюновия дим и високите нива на никотин. Доктор Креч отбелязва, че тютюнопроизводителите са изправени пред редица заболявания, включително хронични белодробни заболявания и никотиново отравяне, което е резултат от постоянния контакт със замърсители, присъстващи в отглеждането и обработката на тютюна.
Китай се нарежда на първо място сред най-големите производители на необработен тютюн в света, с нарастване от 2,1 милиона тона през 2021 година. Това ги изпреварва преди Индия и Бразилия, които съответно произвеждат около 0,75 милиона тона тютюн всяка. Също така, Индонезия, която е известна с високото разпространение на тютюнопушенето, е основен производител на тютюн, заедно със Съединените щати и Пакистан.
Преориентирането на фермерите към отглеждането на храна вместо тютюн е от решаващо значение не само за защитата на здравето на населението, но и за справяне с продоволствената криза, пред която сме изправени. Продоволствената сигурност е от съществено значение за нашите общества, и преминаването към по-устойчиви и разнообразни култури би имало положителен ефект в тази област. Правителствата трябва да предоставят подкрепа и инвестиции в развитието на алтернативни селскостопански сектори, които могат да предоставят по-голяма продуктивност и по-добри резултати за хранителния сектор.
Световният ден без тютюн през 2023 година ни призовава да преразгледаме приоритетите си и да насочим вниманието си към отглеждането на храна.
Ето нашата инфографика, която можете да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон:
Грабни сега удобно мъжко бельо от онлайн магазин Stasymo.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab