Кои са най-гладуващите нации в света
В Глобалния индекс на глада за 2023 г. на Concern Worldwide и Welthungerhilfe, Централноафриканската република, Мадагаскар и Йемен заемат последните позиции, отбелязвайки тревожната статистика, която се разглежда като истинско предизвикателство за световната общност. С техните резултати от 42,3, 41,0 и 39,9 съответно, тези държави са на ръба на хранителната криза, което налага сериозно безпокойство.
Младите хора вече са тема на обсъждане в световната политика и икономика, и за добра причина. Те ще израснат в свят, който се бори със сериозни предизвикателства, свързани с храната, и се надяват да намерят иновативни решения за тях. Неравнопоставените и неустойчиви хранителни системи, които не могат да осигурят продоволствената и хранителната сигурност, са основен аспект от този контекст.
Същевременно, продоволствената несигурност и недохранването са най-изразени в Южна Азия и Африка на юг от Сахара, където се намират най-големите дялове на младото население. Парадоксално, много млади хора не виждат земеделието като привлекателен и рентабилен сектор. Това представлява сериозно предизвикателство за бъдещето на глобалната хранителна сигурност и устойчивост.
Една от основните причини за тази липса на интерес е липсата на хранителен суверенитет – правото на хората на здравословна и културно подходяща храна, произведена чрез екологично чисти и устойчиви методи. Вместо това, сегашните хранителни системи се подчиняват на големите корпорации и интереси, като резултатът е уязвимост на местните хранителни системи и системите на знания.
Изключително важно е младите хора да бъдат включени в процеса на вземане на решения, което засяга бъдещето им. Въпреки някои положителни тенденции в тази посока, участието на младежите във формалните форуми за вземане на решения остава ограничено. Повишаването на фокуса върху участието на младите хора в някои политически диалози трябва да бъде придружено от реални действия и въздействие.
В този контекст, стремежът към продоволствен суверенитет предоставя възможност за ангажиране на младите хора в трансформацията на хранителните системи. Тяхната енергия и иновации могат да бъдат ключов фактор в усилията за по-устойчиви, справедливи и устойчиви хранителни системи.
Лидерите трябва да имат дългосрочен поглед и да инвестират в сектори, които подпомагат младите хора, включително здравеопазване, образование и развитие на умения. Ангажирането на младите хора в изготвянето на политики за насърчаване на приобщаване, справедливост и устойчивост е ключов елемент в този процес. Този ангажимент може да предостави на младите хора възможности за работа, които са справедливи, интересни и устойчиви.
Свят, в който всички хора имат достъп до здравословна храна, произведена по устойчив и екологично чист начин, е възможен. Но за да стигнем до там, младите хора трябва да бъдат част от процеса на промяна. Те не само са бъдещето на световната хранителна сигурност, но и ключът към по-справедлив и устойчив свят.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Качествени мъжки дрехи на достъпна цена от онлайн магазин Sybrelo си грабни сега.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab