Афганистан се отказва от маковите полета
Дългата история на Афганистан като център на конфликти, окупация и бедност е дълбоко преплетена с негативната роля на страната като основен световен производител на опиум и хероин. Обаче през 2023 година се наблюдава рязко отклонение от този разказ, което може промени динамиката в региона. Според новото проучване, представено от Службата на ООН по наркотиците и престъпността, обработваемата земя, използвана за отглеждане на опиумен мак, е намаляла с цели 95 процента в сравнение с предишната година.
Тази рязка промяна в производството е в резултат на действията на новоустановената власт в Афганистан – Талибаните. Те заеха контрола в страната през 2021 година и започнаха кампания срещу отглеждането на мак. Кампанията се нарича сложна от наблюдатели, тъй като макът беше основен източник на доход за мнозина афганистански фермери и техните семейства.
Организацията на Обединените нации възприема тази забрана като възможност за Афганистан. Според ООН, местните фермери, търсещи алтернативи, са започнали да се ориентират към отглеждането на пшеница и други зърнени култури. Това обаче означава, че семействата се очаква да спечелят само малка част от предишните си доходи.
Организацията вярва, че по-дълъг преходен период би могъл да позволи на фермерите с малки парцели да преминат към култури с по-висока стойност, като нар или шам фъстък, които обаче растат по-бавно. Все пак, съществуват съмнения дали фермерите ще устоят на забраната през следващите години, тъй като се наблюдават очевидни ефекти от загубата на доходи.
Потенциалният добив на опиум е спаднал значително от 6 200 тона през 2022 година до едва 333 тона тази година, като се използват само 10 800 хектара обработваема земя. Това представлява значително намаление в производството, което води до съществено намаляване на хероина с експортно качество. В сравнение с 350-580 тона хероин, прогнозирани за 2022 година, тази година се очаква производството да се ограничи до едва 24-38 тона.
Съществуват две основни области в Афганистан, които традиционно са били бастиони на отглеждането на мак – провинциите Хелманд и Кандахар. Те са били особено засегнати от кампанията на Талибаните. Освен това, източната провинция Нангархар и западната провинция Бадгис, граничеща с Туркменистан, също са били сред най-добрите производители. През 2000 и 2001 година Талибаните веднъж вече успешно намалиха отглеждането на мак, но забраната не беше спазена по време на американската инвазия, която в крайна сметка доведе до загубата на властта на групата.
Забраната на отглеждането на мак в Афганистан представлява значителна промяна в икономическата и социална сфера на страната. Въпреки че това може да бъде възможност за увеличаване на продоволствената сигурност и дори за диверсификация на икономиката на Афганистан, е необходима подкрепа и дългосрочни планове, за да се помогне на местните фермери да преодолеят икономическите предизвикателства, пред които са изправени.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Италиански дифузер от SELYNTA си вземи сега.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab