България влезе в Шенгенското пространство
На 1 януари 2025 г. България и Румъния направиха историческа крачка, като напълно се интегрираха в Шенгенското пространство – зона за свободно движение, която символизира единството и взаимното доверие между европейските държави. След тринадесет години на очакване, двете страни вече премахнаха всички форми на граничен контрол, включително на сухопътните пунктове.
Присъединяването на България и Румъния бе възможно след ключовия пробив през декември 2024 г., когато Австрия премахна своето вето. Това дългогодишно противопоставяне бе свързано с опасения за сигурността и управлението на миграцията, които двете страни постепенно адресираха чрез засилени реформи и сътрудничество.
Още през март 2024 г. гражданите на България и Румъния започнаха да усещат облекченията, когато контролът на летищата и морските пристанища бе премахнат. Сега, с отварянето на сухопътните граници, свободното движение между двете страни и останалите 25 държави-членки на Шенген става реалност.
Въпреки този успех, в следващите шест месеца ще бъде наложен временен контрол на сухопътните граници с цел плавен преход. Специално внимание ще бъде отделено на границата между България и Турция – важна външна граница на ЕС, която ще бъде допълнително засилена. Тази мярка цели да отговори на нарастващите предизвикателства в сферата на миграцията и сигурността.
Шенгенското пространство, създадено през 1995 г., е резултат от подписването на едноименните споразумение (1985 г.) и конвенция (1990 г.) между пет държави: Франция, Германия, Холандия, Белгия и Люксембург. Днес зоната включва 25 от 27-те държави-членки на ЕС, както и четири страни извън него – Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн и Исландия.
Присъединяването към Шенген означава не само свободно движение за гражданите, но и засилена отговорност за защита на външните граници на зоната. Това изисква високо ниво на координация и доверие между участващите страни, за да се гарантира сигурността на всички членове.
Интеграцията на България и Румъния в Шенген е победа за двете страни, но също така и важен сигнал за региона. Тя показва, че усилията за реформи, укрепване на границите и сътрудничество с останалите държави от ЕС могат да доведат до конкретни успехи.
Тази стъпка бележи началото на нова ера за Балканите, която обещава повече икономически възможности, по-добра свързаност и по-голяма интеграция в европейския проект. За гражданите на България и Румъния това е не само повод за гордост, но и обещание за едно по-свободно и свързано бъдеще.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab