AliExpress, Etsy и Amazon водят класацията на трансграничните електронни пазари в Европа
Трансграничната електронна търговия в Европа преживява големи трансформации и растеж през последните години, като основни играчи на световната сцена доминират на този пазар. Според годишната класация на Cross-Border Commerce Europe (CCE), три основни пазара – AliExpress в Китай и Etsy и Amazon в САЩ – се издигат над всички други. Продажбите постоянно растат като през 2022 г. достигат 167 милиарда евро, което е почти два пъти повече от стойността им през 2019 г.
Съгласно класацията, първите три електронни пазара, AliExpress, Etsy и Amazon, се нареждат най-горе, като последвани от американския търговец на електронни стоки eBay и специалиста по музикално съдържание Discogs. Зад тях се откриват нидерландската компания Naspers с нейния общ пазар OLX и музикалният портал Bandcamp (собственост на Epic Games), следвани от Uber Eats.
Една от най-забележителните промени в класацията е влизането на китайския универсален търговец Temu на деветото място. Този търговец се специализира в предлагането на стоки на много ниски цени и акцент върху облеклото, като например популярната марка Shein. Този успех е поразителен, като се има предвид, че се конкурира с литовския специалист по дрехи втора употреба Vinted.
Основните данни от класацията на CCE подчертават нарастването на трансграничната търговия в Европа. През 2022 г. от 498 пазара, които продават стоки в цяла Европа чрез 1000 домейна, цели 175 се считат за трансгранични оператори. Това представлява 35% увеличение спрямо предишната година. Очаква се този брой да нарасне още през следващите години, като през 2025 г. приблизително 50% от международните пазари, продаващи в Европа, ще се считат за трансгранични оператори, което е между 250 и 300 компании.
Интересно е, че с изключение на гигантите Amazon и eBay, европейските и неевропейските електронни пазари генерират подобен обем продажби през 2022 г. С комбинирани общи обороти от 44 милиарда и 45 милиарда евро съответно, това подчертава значителния потенциал за растеж и конкурентоспособност на европейските електронни пазари.
По отношение на типа бизнес, обемът на продажбите на 100-те най-добри електронни пазари е разпределен почти равномерно между B2C (бизнес-към-клиент) и C2C (клиент-към-клиент) модели, съответно на 49,5% и 43,7%. Важно е да се отбележи, че 80% от тези топ 100 пазари са чисти пазари, което означава, че те не притежават собствени стоки, а се специализират в свързването на продавачи и купувачи, като по този начин предоставят обширен избор на стоки и услуги за потребителите.
Трансграничната електронна търговия в Европа продължава да расте и да се развива. Голям брой играчи на световната сцена се конкурират за своето място на този динамичен пазар, като клиентите имат възможността да се възползват от разнообразие от стоки и услуги. С разрастващия се брой на трансграничните оператори и предполагаемият растеж до 2025 г., този сектор обещава да остане в центъра на вниманието и в бъдеще.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Грабни сега удобно мъжко бельо от онлайн магазин Stasymo.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab