Откъде идват бежанците в ЕС
Интеграцията на лица, които се ползват от международна закрила, е от съществено значение за осигуряване на стабилност и благоденствие както за самите тях, така и за приемащите общности. През 2022 година политиките за интеграция в Европейския съюз (ЕС+) бяха насочени към различни националности, с цел улесняване на техните социални ориентации, достъп до образование, заетост и здравни грижи.
Според Доклада за убежище за 2023 година на Агенцията на Европейския съюз за убежище, в ЕС+ през 2022 година се подадоха общо около 646 000 молби за убежище, от които около 70% бяха подадени в пет приемащи страни – Германия, Франция, Испания, Австрия и Италия. Водещите страни на произход на заявителите бяха Сирия и Афганистан, последвани от Турция, Венецуела и Колумбия.
Важно е да се отбележи, че процентът на признаване в ЕС+ при първоинстанционните решения по молби за убежище през 2022 година е достигнал 39%, което представлява увеличение от 5 процентни пункта спрямо предходната година и е най-високият процент от 2017 година насам. От общия брой от 646 000 постановени решения през 2022 година, 252 000 са били положителни, което дава на кандидатите статут на бежанец или субсидиарна закрила. От положителните решения, около 59% са били за предоставяне на статут на бежанец, а 41% – за субсидиарна закрила. Ако се включат и разрешенията за престой по хуманитарни причини, общият процент на признаване в ЕС+ при първоинстанционните решения през 2022 година достига 50%.
Сред 20-те националности, които са получили най-много решения на първа инстанция, се открояват сирийците с най-висок процент на признаване от 93%, следвани от украинците (86%) и еритрейците (84%). Гражданите на Мали, Сомалия и Афганистан също имат относително високи проценти на признаване (съответно 65%, 57% и 51%).
С цел успешна интеграция на лицата, на които е предоставена закрила, е важно да се осигури обхватен и качествен достъп до права и услуги. През 2022 година политиките за интеграция в ЕС+ бяха насочени предимно към лицата от Украйна, които се нуждаят от временна закрила. Тези политики включваха улеснения в социалната ориентация на лицата, достъп до образование, заетост, здравни грижи и предоставяне на социални помощи.
През последните години се наблюдава тенденция за ангажиране на редица заинтересовани партньори и подобряване на сътрудничеството за интеграция на лицата, ползващи се от международна закрила. През 2022 година тази тенденция продължи и беше отбелязано спешна и широкомащабна необходимост от предоставяне на подкрепа за интеграцията на лицата, нуждаещи се от временна закрила. Държавите от ЕС+ изпробваха нови и иновативни начини за съвместна работа в областта на интеграцията на лицата, ползващи се от закрила.
Усилията за успешна интеграция са от решаващо значение, тъй като те не само помагат на лицата, ползващи се от закрила, да се адаптират към новите условия, но и подпомагат изграждането на разнообразни и инклузивни общества, които са основа за устойчиво развитие и хармонично съвместно съществуване.
Ето нашата инфографика, която можете да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон:
Италиански дифузер от SELYNTA си вземи сега.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab