Нараства световният глад за месо
Според данни от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), световното търсене на месо продължава да расте от десетилетия. Световното производство на месо се е увеличило пет пъти. Прогнозите на FAO за 2023 г. сочат, че количеството произведено месо ще достигне около 364 милиона тона. Въпреки че кризата с Covid-19 предизвика сериозни смущения във веригите за производство и доставки, световното производство на месо не спадна. Дори през пандемията, тенденцията на увеличаване на производството продължи.
През последните години се наблюдава промяна в глобалното земеделие. По-ниските разходи за производство на месо са резултат от увеличеното производство на храни за животни, като соя или царевица. Това допринесе за увеличаване на предлагането на месо в много страни. Особено в гъсто населените страни на Азия се забелязва нарастващо търсене на различни видове месо. Азия е най-големият пазар за производство на месо, с акцент върху свинското и птичето месо – двата най-произвеждани вида месо в света, представляващи по-голяма част от общото количество от говеждо и овче месо.
Въпреки нарастващото търсене и производство на месо, е важно да се отбележи, че това поставя сериозни предизвикателства пред околната среда и устойчивото развитие. Производството на месо изисква значителни ресурси като земя, вода и храна за животните, което може да има отрицателен ефект върху климата и биоразнообразието. Въвеждането на устойчиви практики във всички аспекти на производството на месо е от съществено значение за справяне с предизвикателствата пред глобалната хранителна система.
Ето нашата инфографика, която можете да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон:
Италиански дифузер от SELYNTA си вземи сега.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab