Европа е изправена пред предизвикателството на деменцията
Всяка година на 21 септември се отбелязва Международният ден на Алцхаймер, един от тези дни, когато се събират специалисти, активисти и обикновени хора, за да подчертаят значимостта на заболяването и да обединят усилията си в борбата с него. Датата служи като напомняне за факта, че деменцията, особено тази предизвикана от болестта на Алцхаймер, представлява огромно предизвикателство за обществата по света.
Деменцията, като невродегенеративно заболяване, има разрушителен ефект върху когнитивните умения на засегнатите лица, включително паметта и способността им да изпълняват ежедневни задачи. Според Световната здравна организация (СЗО), това заболяване е причина за 60 до 70% от случаите на деменция в света. Над 55 милиона души се борят с това страшно заболяване, и предизвикателствата се увеличават с бързия растеж на застаряващото население.
Прогнозите на СЗО са безкомпромисни: до 2023 г. броят на индивидите, страдащи от деменция, може да достигне 78 милиона, а до 2050 г. този ужасяващ брой може да се увеличи на 139 милиона. Това означава, че трябва да обърнем сериозно внимание на този проблем и да предприемем действия за намаляване на риска и подпомагане на засегнатите лица и техните семейства.
Според научните изследвания и анализи, случаите на деменция се увеличават дори и по-бързо, отколкото се очакваше. Графиките и статистиката ясно показват този тревожен тренд. Например, в Италия се прогнозира, че до 2050 г. ще има 43 случая на деменция на 1000 жители, което е с 20 повече от 2021 г. Испания (с 41 случая на 1000), Германия и Франция (около 35 случая) също се намират в рисковата зона, където броят на пациентите може да се увеличи значително.
Въпреки този унищожителен потенциал на деменцията, има положителни стъпки, които всеки може да предприеме, за да намали риска си. Според СЗО, правенето на редовни физически упражнения, спирането на пушенето, ограничаването на консумацията на алкохол, поддържането на здравословно тегло и храненето са някои от начините да се намали вероятността от развитие на деменция. Други фактори, свързани с риска, включват депресия, ниско образование, социална изолация и липса на когнитивна активност.
На Международния ден на Алцхаймер, нека си припомним значимостта на предотвратяване и научим повече за този невродегенеративен кошмар, който засяга милиони хора и техните близки. Нека се обединим в усилията си за борба с деменцията и подкрепа на научните изследвания, които биха могли да ни доведат до по-добро разбиране и лечение на това тежко заболяване. Нашето бъдеще зависи от това как се справяме с предизвикателствата пред деменцията и как подпомагаме засегнатите лица.
Ето нашата инфографика:
Инфографиката може да вградите в своя публикация по темата като натиснете десен бутон, копирате кода и го поставите в статията си.
Италиански дифузер от SELYNTA си вземи сега.
Харесай нашата страница във Фейсбук: Pixotab